Vegan Belgesi Nedir?

Vegan Belgesi Nedir?

Vegan Belgesinden önce vegan tanımı yapılacak olursa, vegan olmak et, süt, kemik, bal, kürk, yumurta, yün, kuştüyü gibi hayvansal ürünlerin hiçbir şekilde kozmetik ya da hayvan testlerinde veya gıdalarda kullanılamayacağı ilkesine dayanır.
Bu bilgiden hareketle vegan belgesi olan bir gıda ürününün hayvansal kökenli hiçbir et, yumurta, süt ya da süt ürünleri gibi bileşenleri içermediğini belirtir.
Bu konunun resmi bir standarda oturması için ISQ- NAP 7 Vegan vejeteryan belgesi standardı oluşturarak, bu alanda kullanılmak üzere ISQ-NAP 7 Vegan vejeteryan logosunu da kullanıma sunmuştur. Bu standart 2017 yılında uygulanmaya başlamıştır. Halen geçerliliğini korumaktadır.

Vegan Belgesi Neden Gereklidir?

Vegan Belgesi özel olarak üretilen ürünün özel tüketici kitlerine sunulması sırasında bahse konu ürünün gerekli kontrollerden geçtiği ve bu konuda belirlenen uluslararası standartlara uygun olarak üretildiğinin resmi olarak belgelenmesi için gereklidir.
Böylece vegan olmayı benimsemiş bireyler bu logoyu gördükleri takdirde ürünleri güvenle alıp tüketebilir. Ayrıca vegan yaşam tarzı benimseyen kişiler sadece beslenmede değil, aynı zamanda beslenme dışı yaşamda yer alan daha değişik alanlardaki ürünlerde de hayvansal ürün olmasın istemez. Hayvansal ürün kullanımı istenmeyen başlıca alanlar şunlardır:
• Tekstil,
• Ayakkabı,
• Deri
• Kimya,
• Kozmetik,
• Enerji Kaynağı
• İlaç
• Turizm sektörüdür.

Vegan Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Vegan ürün satmak isteyen herhangi bir firma satış sırasında, ürünün güvenilirliğini alıcıya kanıtlamak için kullanılabilir. Vegan Belgesi ve vegan logosu, vegan tüketiciler tarafından hızlı bir şekilde fark edilir. Böylece tüketiciler sürekli olarak çeşitli satış danışmanlarına herhangi bir fikir sormadan güvenerek alışveriş yapabilirler.
Vegan Belgesi tanımlanması ve bu belgenin resmi yollarla verilmesi, çeşitli şirketlerin gün geçtikçe genişleyen vegan ürün pazarını fark ederek bu alana yatırım yapılmasını destekledi.
Vegan logosu bulunan ürünler % 100 güvenilir olsa da, piyasada vegan logosu bulunmadığı halde hiçbir hayvansal bileşen içermeyen ürünler de bulunmaktadır. Vegan logosu ve Vegan Sertifikası henüz gerektiği hızla yaygınlaşmadı. Yine de Dünya üzerinden binden fazla şirket satışa sunduğu binlerce üründe bu belgeyi ve logoyu kullanmaktadır.
Vegan üreticileri pazarda kalıcı güvenilir bir yer istiyorlarsa Vegan Belgesi almaları gerekir. Vegan Belgesi almak için karar verdiğinizde danışmanlık firmamızdan belgelendirme süreçleri ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Ürünlerinizin Vegan Belgelendirme süreçlerinde danışmanlarımız sizler için en doğru olanı kararlaştıracaklar ve hızlı bir şekilde belgelendirmenizi gerçekleştireceklerdir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Mayıs 24, 2020

Organik Ürün Sertifikası

Mayıs 23, 2020

Vegan Belgesi Nedir?