Helal Belgesi Nedir?

Helal Belgesi Nedir?

Helal belgesi Dünya üzerinde yaşayan Müslümanlara yönelik ürün ve hizmetlerin İslam hukukuna uygun üretildiğini resmi olarak bildiren belgedir. Helal belgesi Müslüman popülasyonun yoğun olduğu İslam ülkelerinde yaygın kullanılır. Aynı şekilde Müslüman nüfusun oldukça fazla olduğu batı ülkelerinde de (Almanya, İngiltere, İspanya vb.) Helal Belgesi kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır.
Helal sertifikasına sahip ürünler helal logosu ile işaretlenir ya da yalnızca M harfi ile işaretlenir. (Müslüman kelimesine ithafen M harfi kullanılır.) Tabi M harfi ile işaretleme ülkemizde çok nadir olarak uygulanmaktadır.

Helal Belgesi Neden Gereklidir?

Helal belgesi İslam konseyi tarafından oluşturulan helal işaretinin denetim sonrası uygun bulunan üründe kullanımına izin verir. Böylece ürünlerin kalite kriterlerini sağlayan uluslararası standartlara uygun olarak üretildiği de kanıtlanmış olur. Ayrıca ürünlerini helal belgesi ile pazara sunan firmalar, ilgili ticari fuarlarda daha çabuk dikkat çekerek göze çarparlar.
Helal belgesi daha çok et ürünleri, süt, konserve ve katkı maddeleri gibi gıda ürünlerinin satışında kullanılır. Helal logosunun kullanımında tüketiciye verilmek istenen ana mesaj et ürünleri için hayvanların İslami usullere göre kesildiğidir. Özellikle anlatılmak isteneler şunlardır:
• Hayvanın tek bir kesimde kesildiği,
• Hayvanın kanının iyice akıtıldığı,
• Etlerin kesilen başka hayvanların etleri ile ( özellikle domuz eti)  hiçbir şekilde temas etmediğidir.
• Kesilen hayvanın hastalıklı olmadığıdır.

Helal Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Dünya üzerinde yaklaşık 1.50 Milyar Müslüman nüfus yaşamaktadır. Bu kesime ürün satmayı hedefleyen kurumsal gıda şirketleri helal belgesi aldıktan sonra, ürünlerini piyasaya sürmelidir. Müslüman ülkeler, pek çok ürün alırken helal belgesinin de olmasını zorunlu şart olarak sunmaktadır.
Bunun yanı sıra yeryüzünde yaşayan pek çok Musevi de, helal belgeli ürünleri tüketmeyi tercih etmektedir. Konuya bu açıdan bakıldığında helal üretim yapmanın ve bunun sonucunda da helal belgesi alarak ürünü satışa sunmanın çok geniş bir pazara hitap edeceği ortaya çıkmaktadır.
Ürünün helal belgesi ile satışa sunulmasını tüketici üzerindeki etkisi şunlardır:
• Ürünlerin ve ürüne katılan yardımcı maddelerin helal koşullarda üretildiği ve bu süreçte uluslararası standart kriterler olan temizlik, hijyen ve sanitasyon kurallarına uyulduğu,
• Ürünlerin kalite eğitimi almış personel tarafından üretildiğidir.
Helal Belgesi ile ilgili olarak bu makalemizi çok kısa tutmaya çalıştık. Helal Belgesi web sitemizde Helal Belgelendirme konusunda oldukça detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

İlgili Makaleler

Mayıs 23, 2020

Helal Belgesi Nedir?