Kapasite Raporu İşlemleri

Kapasite Raporu İşlemleri

Kapasite raporu, tipi, büyüklüğü, kategorisi fark etmeksizin üretim yapan bir işletmenin, mevcut makine, teçhizat ve ekipmanları; aynı zamanda mevcut iş gücü ile bir yıllık sürede ne kadar üretim yapabildiğini gösteren bir rapordur. Bu rapor, sadece beyan üzerine değil, bilimsel teknikler ile gerçekçi verilere dayanarak hazırlanmaktadır. Kapasite raporunun düzenlenmesinde amaç, sadece bir işletmenin üretim gücünü ve kapasitesini değil, tek bir firmadan başlayarak, sektörün, pazarın ve ülkenin üretim kapasitesi belirlemektedir. Elde edilen değerler ile ekonomik hedefler oluşturulabilmekte, sanayi bilgi sistemi inşa edilebilmekte, mikro veya makro ölçekte stratejik planlar yapılabilmektedir. Kapasite raporları, ayrıca işletmelerin sanayi sicil belgesi ve yerli malı belgesi alması için gerekli bir belgedir. Bunun yanı sıra, teşvik, tahsis ve ihalelerde de yine destek veren kuruluşlar, işletmelerden kapasite raporu talep etmektedir.

Kapasite Raporu Hangi Sektörler İçin Gereklidir?

Bu rapor, üretim yapan birçok sektör ve sanayi kuruluşu için geçerlidir. Genel anlamda kapasite raporunun talep edildiği sektör ve sanayi kollarını şöyle sıralayabiliriz:
 Ağaç Eşya
 Baskı ve Cilt
 Boya, Apre ve Emprime
 Cam ve Porselen
 Çeşitli Metal
 Deri Eşya
 Deri Tuzlama ve Asorti İşleri
 Dokuma
 Döküm
 Elektrik Malzemesi İmalatı
 Elektrik Cihazları Montaj ve Tamir Atölyeleri
 Film ve Fotoğraf
 Gıda
 Halı ve Hasır
 İplik
 Kağıt ve Mukavva Eşya
 Kaplama
 Kauçuk Eşya
 Kimya
 Konfeksiyon
 Madeni Eşya
 Montaj ve Tamir, Bakır Atölyeleri
 Muhtelif İnşaat Taahhüt İşleri
 Örme
 Plastik Eşya
 Protez ve Ortopedi
 Sabun ve Temizlik Malzemeleri
 Sıhhi ve Fenni Tesisatçılar
 Soğuk ve Sıcak Halde Muhtelif Telden Mamul Eşya
 Taş Ocakları ve Maden İstihracı
 Toprak Eşya

Kapasite Raporuna İhtiyaç Duyulan Durumlar

Kapasite raporu, birçok destek için en gerekli belgelerden biri olmakla beraber, ithalat ve ihracat işlemleri, resmi veya özel ihaleler, yurt içinde veya dışındaki fuar katılımları, kredi teminleri, vergi incelemeleri, imalatçı belgesi başvurusu gibi durumlarda gerekli hale gelmektedir.

İlgili Makaleler