Kozmetik Ürün Bildirimi Danışmanlık

Kozmetik Ürün Bildirimi Danışmanlık

Piyasaya yeni sunulması planlanan bütün kozmetik ürünlerinin satışa sunulmadan önce bildiriminin yapılması kanuni bir yükümlülüktür. Piyasaya yeni bir kozmetik ürünü çıkarılacak ise bahse konu kozmetik ürün bildirimi Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan 5324 Sayılı Kozmetik Mevzuatına uygun olarak yapılmalıdır.
Kozmetik ürün bildirimi yapılırken konusunda deneyimli uzman bir danışmanlık firması ile çalışılmalıdır. Çünkü bu aşamada yapılabilecek herhangi bir hata ürünün piyasaya girmesinin men edilmesi ile sonuçlanabilir. Ayrıca dijital ortamda yapılacak bildirim sırasında hata yapılması işlemlerin gereksiz yere uzamasına sebep olabilir. Her sektörde olduğu gibi kozmetik sektöründe de vakit nakittir ilkesi geçerli olduğu için gereksiz vakit kaybı firmanın zarar etmesi anlamına gelir.

Kozmetik Ürün Bildirimi Belgesi Neden Gereklidir?

Kozmetik ürün bildirim belgesi, firmanın piyasaya sunmak istediği kozmetik ürününün Sağlık Bakanlığı’na bildiriminin yapılmış olduğunu resmi olarak belgelediği için gereklidir. Aynı durum yurtdışından getirilip Türkiye piyasasında satışa sunulan kozmetik ürünleri için de geçerlidir. Yani bahse konu kozmetik ürünü yerli de olsa, yurt dışından ithal de edilse Sağlık Bakanlığına bildirimi yapılmalıdır.
Kozmetik ürün imalatı yapan firmalar da, diğer kozmetik firmaları gibi Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunmalıdır. İmalatçı firmanın yaptığı bildirim Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda görev yapan uzmanlar tarafından incelenir. Kozmetiklerin piyasada satışına izin verilirken, denetimde görevli uzmanlar ürünün etiket bilgilerinde değişiklik yapılmasını talep etme hakkına sahiptir.  Üretici firma, ürün piyasaya sunulmadan önce uzmanların yaptıkları uyarıları yerine getirmekle yükümlüdür.

Kozmetik Ürün Bildirimi Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Piyasada kozmetik satışı yapmak isteyen bütün firmaların kozmetik ürün bildirimi belgesi alması yasal olarak gereklidir. Kozmetik ürünü bildirimi yapıldıktan ve ürün satışa sunulduktan sonra üründe yapılan bütün değişikliklerin bildiriminin de tekrar Sağlık Bakanlığına yapılması zorunludur.
Bütün bu aşamalarda danışmanlık firması olarak uzun yıllardır kozmetik ürün bildirimi yapan uzman personelimiz ile size yardımcı oluyoruz. Amacımız işlemlerinizin doğru ve hızlı olarak tamamlanmasını sağlamaktır.
Kozmetik ürün bildirimi danışmanlık hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi verebilmemiz için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Mayıs 24, 2020

Organik Ürün Sertifikası

Mayıs 23, 2020

Vegan Belgesi Nedir?