Vegan Belgesi

Vegan Belgesi

Gıda sektöründe birçok koşul ve gereklilik üreticiler tarafından mutlak suretle yerine getirilmelidir. Çünkü gıda diğer sektörlerden farklı olarak ciddi ölümlere neden olabilir. İnsan sağlığını doğrudan tehdit eden ve sağlık açısından kesinlikle zararlı olan koşullarda gıda maddeleri üretmek yasaktır. Tüm bunların yanı sıra insanların beslenme alışkanlıkları ve beslenme felsefeleri de birbirinden farklılık gösterir. Farklı olan kesimlerden biri de vegan beslenme türünü tercih edenlerdir. Vegan kısaca; üzerinde hayvan deneyi yapılmayan, havyaların testler için öldürülmediği, hiçbir hayvansal ürün içermeyen (süt, süt tozu, peynir altı suyu, yumurta, bal vb) gıda ürünlerini tercih etmektir. Bu koşulları sağlayan pek çok gıda firması bulunuyor. Ancak üretilen gıda ürünlerinin bu koşulları taşıdığına ilişkin “vegan belgesi’’ alınmalıdır. Peki, vegan belgesi nasıl alınır? Kriterleri nelerdir? Akre Group Danışmanlık şirketi olarak sizlere profesyonel bir hizmet vermekteyiz. İşte detaylar…

Vegan Belgesi Nedir?

Vegan Belgesi; değişen tüketim alışkanlıkları sonucunda hayvansal ürünleri reddeden bireyler için üretime alınmış tüm gıda ürünlerinin, tüketici taleplerini uygunlukla karşıladığına ilişkin bir belgedir. Kurumsal olarak vegan ürünler açısından tescil niteliği de taşıyan bu belgenin alınması için üretim koşullarının tüketici taleplerini karşılayıp karşılamadığı incelenir. İncelemenin ardından üretilen ürünler tüketici gurubun hayvansal hiçbir katkı maddesi içermediğine karar verilirse Vegan Belgesi ibraz edilir. Bu belge ibrazı ile kalmayıp, vegan ürünlerin üzerinde de belirtilir. Bu konuda ayrıntılı bilginiz bulunmuyorsa ve nereye nasıl başvurmanız gerektiğine dair hiçbir fikriniz yoksa mutlaka kaliteli bir danışmanlık hizmeti almalısınız. Profesyonel danışmanlık şirketleri tüm belgelendirme süreçlerinizi yakından takip ederek gereklilikleri yerine getirmekle mükelleftir. Akre Group Danışmanlık olarak ‘’vegan belgesi’’ ve ihtiyaç duyduğunuz diğer tüm belgeler (Helal Belgesi, Koşher Belgesi, GMP Belgesi, İSO Belgesi vb.) konusunda sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Sitemizin iletişim bölümünden ve whatsapp iletişim modülü üzerinden danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Vegan Belgesi Danışmanlık Hizmeti

Bir tüketici, bilinen bir vegan markasını gördüğünde tükettiği ürünün gerçekten vegan olduğundan emin olabilir. Ve ilave bir araştırmaya girmez. Ürünü güvenle tüketebilir. Bu sebeple üretici beyanından ziyade bir ürünün vegan sertifikasına sahip olması tüketicinin istediği bir unsurdur.  Vegan belgesi almak için danışmanlık hizmeti almayı planlıyorsanız en doğru adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Akre Group Danışmanlık şirketi olarak farklı tüketici guruplarına hitap eden üreticiler için sayısız belgelendirme sürecini takip ederek sonuçlandırdık. Alanımızda profesyonel olduğumuz için siz de gönül rahatlığı ile bizi tercih edebilirsiniz. Makalemizi dikkatli bir şekilde okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ürünlere Vegan Etiketi İşaretlemesi

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hakkında kılavuzda da bahsettiği üzere bazı ürün gruplarına yönelik tüketicilerin hassasiyetleri dikkate alarak vejetaryen ve veganlar ile ilgili beyanlar kullanılabilir. Örneğin Vejetaryenler / Veganlar için uygundur” vb. Yine aynı şekilde bir çok gıda ambalajlarda görebileceğiniz başka ifadelere de denk gelmişsinizdir; Vegan Dostu,  Veganlar İçin Uygun, Hayvansal İçerik İçermeyen, Vegan Onaylı, Bitki Bazlı gibi ifadeler kullanılmaktadır. Ürün satışı için bir algı oluştursa da ürünlerin vegan olduğuna bir kanıt değildir. Örneğin bitki temelli demek vegan demek değildir. Ürün içeriğinin çoğunlukla bitki bazlı olduğu anlamına gelir. Bu sebeple ürün üzerine Vegan etiketi iliştirmeniz için işletmenizin uluslararası standartlara sahip akredite bir kuruluş tarafından denetlenmesi ve denetim sonucunda vegan ürün onayının alınması kaçınılmazdır. Vegan Belgesi olmadıktan sonra tüketici açısından üreticinin beyanı hiçbir şey ifade etmez.

Bitki Bazlı ve Vegan Ürün Arasındaki Fark Nedir?

Vegan olan bir şey bitki temellidir, ancak bitki esaslı bir şey mutlaka vegan değildir. ‘Bitki Bazlı’, bir şeyin öncelikle bitki bazlı olduğu, ancak son üründe kullanılan içeriklerden veya üretim sürecinden elde edilen hayvan yan ürünlerinin eserlerini içerebileceği anlamına gelir. Bir vegan bitki bazlı bir etiket aramamalıdır. Vegan sertifikalı ürünleri tercih etmelidir.
Bunu bir örnekle açıklamamız gerekir ise; şekeri rafine etmek için kemik kömürü kullanan şekerden yapılmış bir ürün bitki bazlı olabilir. Ancak bu ürün vegan değildir. Bitki bazlı, esnek bir terimdir, ancak vegan için kabul edilebilir bir terim değildir. Vegan denetimlerinde ürünün tüm üretim süreçleri gözlemlenir. Nihai ürüne etki eden tüm bileşenler ve emilgatörler detaylı bir şekilde kontrol edilir. Tüm girdilerin analiz sertifikaları, MSDS raporları ve test raporları üreticiden talep edilir. Yapılan denetim sonucu hayvansal kaynaklı bir girdi yok ise vegan belgesi düzenlenir.

Vegan Sertifikası Denetimi ve Belge Süresi

Akre Group Danışmanlık firmamıza Vegan Belgelendirme ile ilgili talebiniz ulaştığı andan itibaren Vegan danışmanlarımız sizlere yardımcı olmaya başlayacaklardır. Belgelendirme sürecinin ön hazırlıkları olarak tabir edebileceğimiz bu süreçte danışmanlarımız sizlerden ürün bileşenleri, üretim süreçleri, tedarikçi bilgileriniz ve faaliyet alanınız ile ilgili bilgi talebinde bulunacaklardır. Vegan belgelendirme 1 haftadan 60 güne kadar sürebilen bir süreçtir. Vegan belgesi talep eden kuruluşun taleplerimize ne kadar hızlı yanıt verdiğine bağlı olarak yukarıdaki zaman aralığında tüm denetim ve belgelendirme işlemleri bitirilmiş olur.
Vegan sertifikası bir yıllığına verilen bir belgedir. Akre Group Danışmanlık denetçileri tarafından firma belge verilmesini takip eden yılsonunda gözetim denetimi gerçekleştirir. Vegan belgelendirmenin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi ve sürekli bir kalite kontrolü sürdürmenin önemli bir kriteri de ara denetimlerdir. Ayrıca, sertifikasyon yılı boyunca herhangi bir tedarikçi değişikliği ve üretim prosesinde önemli bir değişiklik olduğunda kurumumuza bildirilmelidir. Firmamız tarafından tekrardan denetlenmeli ve onaylanmalıdır. Kurumumuzdan belge almış firmaların piyasa gözetimleri de Akre Group Danışmanlık tarafından yapılmaktadır. Piyasaya sürülmüş Vegan Belgeli ürünler rasgele alınarak laboratuvarlarımızda test edilmektedir. Uygunsuz durumlarda Vegan Belgesi almış firmanın belgesi iptal edilir. Vegan belgesi almış kurumların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise hangi ürüne Vegan Belgesi almış ise o ürüne Vegan Logosu basması gerekir. İşletmenin Vegan Belgesi almış olması tüm ürünlerine almış olduğu anlamına gelmez.

Vegan Başvuru ve Belgelendirme Öncesi Yapılacaklar ve Vegan Belgesi Ücretleri

Vegan Sertifikası başvurusu sizin firmamız ile iletişime geçmenizle başlamaktadır. Vegan Belgesi danışmanlık kuruluşumuzda görev yapan danışmanlarımız sizleri tanımak için birkaç soru ile ürün gruplarınızı ve firmanız hakkında ön bilgi sahibi olacaklar. Vegan Belgelendirme için uygun olup olmadığınızı analiz ettiğimiz bu süreçten sonra; tarafınıza yazılı teklif iletilir. Ücretler sertifika alınacak ürün gruplarına, tesisin lokasyonlarına, üretim tesisi sayısına, yapılacak testlere ve denetim adam saatine ve şirketinizin bir önceki yıl satış kaynaklı cirosuna göre hesaplanır. Teklif onayınızdan sonra Vegan sertifikası başvuru formunu size iletiriz. Bu formun tarafımıza iletilmesinden sonra 2 hafta içerisinde denetim planlanır.

İlgili Makaleler

Nisan 16, 2020

Vegan Belgesi

Şubat 29, 2020

Helal ve Kosher