Organik Ürün Sertifikası

Organik Ürün Sertifikası

Organik ürün sertifikası organik gıda ve diğer organik tarım üreticilerinin kullandığı bir belge türüdür. Genel olarak organik ürün sertifikası tohum tedarikçileri, çiftçiler gıda işleyicileri, perakendeciler ve restoranlar da dahil olmak kapsamak üzere, direk olarak gıda üretimi ile ilgili bütün işletmelerde kullanılabilir.
Organik ürün sertifikası genelde gıda ürünleri için kullanılmakla beraber, organik olarak yetiştirilen liflerin kullanılarak yapıldığı tekstil ürünleri için de kullanılır.
Organik ürün sertifikası devlet eliyle bakanlık tarafından verilmektedir. Organik ürün sertifikası almak isteyen üretici bu belgeyi sadece son ürünü sergileyerek alamaz. Bakanlık tarafından yetki verilmiş bulunan sertifika kurumları, başvuruda bulunan üreticini yetiştirme koşullarını, üretim faaliyetlerini denetleyerek değerlendirirler. Sertifikasyon kurumu incelemesinin sonucu olumlu olduğu takdirde talepte bulunan üreticiye organik ürün sertifikası verilir.
Bu aşamalar çok detaylı bir şekilde yapılır. Organik ürün / üretim denetleme ve değerlendirme basamakları, uluslararası standartlara ait kriterler göz önünde tutularak yapılır.

Organik Ürün Belgesi Neden Gereklidir?

Organik ürün belgesi Dünya üzerinde her gün biraz daha büyüyen organik gıda talebine yöneliktir. Bu sertifikanın oluşturulmasındaki ve yürürlüğe konmasındaki ana amaçlar şunlardır:
• Ürün kalitesinin standardize edilerek yükseltilmesi
• Sahtekarlığın önlenmesi,
• Organik ürün ticaretinin desteklenmesidir.
Daha önce organik ürün pazara sunulduğunda bu kadar çok rağbet görmüyordu. Fakat günümüzde küçük çapta üretim yapan çiftçiler ürünlerini doğrudan pazara sunduğunda çok azal talep ile karşılaşıyorlar. Bu durum fark edilince süpermarketler gibi çok büyük çapta satıcı piyasaya giriş yaptı. Böyle bir durumda tüketicinin kandırılmasının önlenmesi ve güveninin kazanılması için düzenleyici sertifikalara ihtiyaç duyuldu.

Organik Ürün Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Organik ürün üretimi ve ticari satışı ile ilgilenen bütün üreticilerin organik ürün belgesi alması gereklidir. Aksi takdirde tüketicinin güvenini sağlamak çok zorlaşır. Tüketicinin güveninin kazanılmaması da, pazarda kalıcı bir yer edinilmesini ve işin sürekliliğini tehlikeye düşürür.
Organik ürün sertifikası alan ürünler tüketiciler tarafından çok daha kolay kabul görür. İç ve dış ticarette organik ürün sertifikası organik üretim ve satış yapan kurum / kişi ya da kuruluşlara hak ettikleri ayrıcalığı sağlar.

İlgili Makaleler

Mayıs 24, 2020

Organik Ürün Sertifikası

Mayıs 23, 2020

Vegan Belgesi Nedir?