Marka Tescil Nedir Nasıl Alınır?

Marka Tescil Nedir Nasıl Alınır?

Marka tescil belgesi herhangi bir işletmenin pazara sunduğu mal ya da hizmetleri tanımlarken kullandığı ve böylece kendi firmasını ürünlerinin ya da hizmetlerinin diğer firmaların pazara sunduğu ürün ya da hizmetlerden ayrılmasına yarayan sınai mülkiyet hakkının belgelenmesidir. Marka Tescil Belgesi Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilmektedir.
Markaların tescili yurtiçinde olabileceği gibi Yurtdışında da tescil yapılabilir. Marka tescil belgesi kullanım ömrü 10 yıldır. Her 10 yılda bir marka tescil belgesinin yenilenmesi gerekir. Yenilenmediği takdirde marka boşa düşer.

Marka Tescil Belgesi Neden Gereklidir?

Marka tescil belgesi ilgili firmanın markası için resmi yollardan başvuru yaptığını ve başvurusunun yine resmi yollarla tescil edildiğini gösterir. Marka tescili için müracaatta bulunulduğunda yetkili kurumun görevli uzmanları talep evraklarını ‘’Mutlak Tescil Engelleri’’ bakımından denetler. Herhangi bir problem görülmediği takdirde, ikinci aşamaya geçilir ve markanın bir başka markayı taklit edip etmediği konusunda araştırma yapılır.
Marka tescil belgesi alınması sırasında takip edilen basamaklar şunlardır:
• Öncelikle marka tescili için gelen marka, aşağıdaki hususlar açısından incelenir:
a-) Bahse konu markanın daha önceden bir başka şirket ya da firma tarafında tescil ettirilmiş olup olmadığı,
b-) Bahse konu markanın edep ve adaba uygun olup olmadığı,
c-) Markanın ilgili faaliyeti yansıtıp yansıtmadığı konusunda araştırmalar yapılır
• Bütün bu çalışmalardan olumlu sonuç elde edilmesi halinde marka talebi, 3. şahısların görüşüne sunulur. Bu aşama için 2 aylık bir süre söz konudur.
• Marka tescil öncesi marka 3. Şahısların görüşüne sunulduğu zaman zarfında, ilgili markanın 3. Şahısların kendi markası olduğuna ya da kendi tescilli markasına çok benzediğini düşünerek,   itirazda bulunma hakkı vardır.
Marka tescil ve marka tesciline itiraz süreçleri hukuki süreçlerdir. Dolayısı ile ilan edilen markalara itiraz etme hakkınız vardır. Marka itirazları konusunda da danışmanlık firmamızdan destek alabilirsiniz.

Marka Tescil Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Herhangi bir ürün ve hizmet için hem şahıslar hem de şirketler marka müracaatında bulunabilirler. Pazara kendi markası ile ürün sürmek isteyen her firma veya şahıs marka tescil belgesi almalıdır. Marka tescili ile koruma sağlanmadığı takdirde markanızı bir başkası sizin onayınız, rızanız ve veya isteğiniz dışında kullanabilir. Marka tescili sırasında markanın yanı sıra kullanılması istenen logo, işaret, slogan vb. ayırıcı kriterlerde aynı anda ve herhangi bir ücret ödenmeden tescil ettirilebilir.
Marka tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat edilir. Akre Group Danışmanlık bünyesinde çalışmakta olan marka vekilimiz size marka tescil belgesi konusunda en yüksek kalitede danışmanlık hizmeti verecektir. Sitemizin iletişim bölümünden destek alabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler