Kozmetik Analizleri

Kozmetik Ürün Analizleri

Kozmetik analizleri, kişilerin günlük bakım ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyulan kozmetik ürünler üzerinde gerçekleştirilmektedir. Üretim aşamasından tüketime kadar zincirin her aşaması için kozmetik analizleri kapsamlı bir şekilde yapılmaktadır. İnsan sağlığını tehdit edecek mikroorganizmalardan arındırılmış, güvenilir kullanıma sahip kozmetik ürünlerin piyasa sürülmesi için bu analizler önemlidir.
Kozmetik ürünlerin piyasaya sürülmeden önce güvenilirliği, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve stabilite bakımından uygunluğu kozmetik analizleri ile sağlanmaktadır. Laboratuar ortamında gerçekleştirilen analizler sonucunda kapsamlı bir rapor hazırlanmaktadır. Kozmetik analiz ve testler için firmamız kozmetik üreticisi firmalarına hizmet vermektedir.

Kozmetik Analizleri Nasıl Yapılır?

Kozmetikte kalite kontrol, kozmetik analizleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ulusal ve uluslararası standartlara uygunluk için kozmetik ürünler çeşitli açılardan değerlendirilmektedir. Belirli kılavuz çerçevesinde gerçekleştirilen standartlara uyum kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Kozmetik analizlerde kullanılan hammadde, kullanım koşulları, ambalaj kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilmektedir. Bir bütün olarak ele alınan bu değerlendirmeler sonucunda uygunluk raporu çıkarılarak kozmetik ürünler satışa hazır hale gelmektedir.
Kozmetik analiz testleri içerisinde kozmetik performans testleri, hataları önleme, işlemleri daha kolay izleme, ürünün detaylı kontrollerini sağlama açısından önemlidir. Firmamız tarafından da tam donanımlı ekipman ve laboratuarlarımız ile kozmetik analizleri alanında profesyonel hizmet desteği sağlanmaktadır.

Kozmetik Ürünlerde Yapılması Gereken Zorunlu Testler Nelerdir?

Kozmetik analizleri, tüm kozmetik üreticilerini yakından ilgilendirmektedir. Kozmetik Ürün Güvenlik Değerlendirme Kılavuzu’na uygun şekilde gerçekleştirilen analizlerimizin yanı sıra firma olarak yapılması zorunlu testler hakkında da bilgilendirme çalışmalarımız bulunmaktadır.
Ürünün renk, koku, görünüm, pH, yoğunluk, viskozite gibi özellikleri zorunlu olarak değerlendirme kapsamına alınmaktadır. Bu özellikler, kozmetik analizler alanında fiziksel analizler ile gerçekleştirilmektedir.
Ürünün raf ömrü, en önemli konuların arasında yer almaktadır. Bu nedenle stabilite testi uygulamaları ile raf ömrü uygunluğu açısından da kozmetik ürünler değerlendirilmektedir. Kurşun, kadminyum, civa, arsenik, antimon incelemeleri ağır metal analizleri ile kozmetik ürün içerisindeki bu değerlerde tespit edilmektedir.
Paraben içermez, silikon içermez, filafat içermez gibi içermez testleri de zorunlu testler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda mikrobiyolojik açıdan güvenliği ürünün mikrobiyolojik analizler ile tespit edilmektedir. Zorunlu testlerden bir diğeri de koruyucu etkinlik testidir. Bu test ile koruyucuların mikroorganizmalara karşı etkinliği tespit edilmektedir. Laboratuvarımızda; hammaddelerin, ara ürünlerin ve bitmiş ürünlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Mayıs 5, 2020

GMP Belgesinin Faydaları

Şubat 29, 2020

Ürün Güvenlik Dosyası

Şubat 29, 2020

Kozmetik Analizleri