ISO 22716 GMP

ISO 22716 GMP Belgesi Danışmanlığı

ISO 22716 GMP, kozmetik alanında gerçekleştirilen üretimlerde bir kalite standardını işaret etmektedir. Good Manufacturing Practices tanımının kısaltması olarak kullanılan GMP, iyi imalat ve üretim uygulamaları için kozmetik yönetmeliği alanında da zorunlu tutulan bir standart olarak önümüze çıkmaktadır. Uluslararası standartlara uygunluğu işaret eden GMP, Avrupa’ya ihracat yapmak isteyen firmalar için çok önemlidir.
Yasal düzenlemeler ile getirilen zorunluluklara göre kozmetik alanında gerçekleştirilen üretimlerin ISO 22716 GMP standartları ile örtüşmesi gerekir. üretim, kontrol, depolama ve sevkiyat aşamalarını belgeleyen ISO 22716 GMP standartları, ürünlerin Avrupa Birliği’nde de kaliteli ve güvenilir bir zincir halinde dolaşmasına katkı sağlamaktadır.

ISO 22716 GMP Neden Gereklidir?

Üretim alanında üreticilerin belli bir standarda uygun olarak üretim gerçekleştirmesi oldukça kapsamlı bir konudur. Sadece üretilen ürünün kalitesi değil, üretim koşulları, risk analizleri, güvenilirlik testleri üretim alanında iyi uygulamaları ön plana çıkarmak için önemlidir. Bunların test edilmesini ve standartlarının belirlenmesini de ISO 22716 GMP belirlemektedir. Sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, Avrupa’ya ihracatlarda da aranılan bir şart olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır.
ISO 22716 GMP standartları koşulunda üretilen ürünler, uluslar arası pazarda işletmelerin kendilerine yer bulmasını sağlar. İşletme imajının korunması, yasal mevzuatlara uygun üretimin gerçekleştirilmesi açısından da önemlidir. Pazar payını genişleten ISO 22716 GMP rekabet avantajı da sağlamaktadır. Kamuoyunun firmaya güvenilirliğinin artmasında da etkili bir belgedir.

ISO 22716 GMP Nasıl Alınır?

Üretici firmaların ISO 22716 GMP standartlarına uygun üretim koşullarında üretilen ürünlerini pazara çıkardığını kanıtlaması beklenir. Bu nedenle ISO 22716 GMP belgelendirme çok önemlidir. Bu alanda ilk defa üretime başlayan firma yetkilileri, bu belgelerin nasıl alındığı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Firmamız, ISO 22716 GMP belgesi almak isteyen üreticilere hizmet vermektedir. En iyi şekilde bilgilendirme yapılmasına özen gösteren firma yetkililerimiz aynı zamanda çalışma alanları ile de destek olmaktadır.
Yasal gerekliliklere uyum sağlamanızı ve yasal cezai işlemleri en aza indirmeye yardımcı olan ISO 22716 GMP belgesi alabilmek için sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanabilirsiniz. ISO 22716 GMP standardı; hammadde üreticilerinden bitmiş ürün imalatçılarına kadar kozmetik ürünler için farmasötik ürün tedarik zincirlerini yönetmemize yardımcı olur. Akre Group Danışmanları Kozmetik Sanayi için GMP’nin geliştirilmesi, uygulanması, yönetimi ve belgelendirme hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Mayıs 5, 2020

GMP Belgesinin Faydaları

Nisan 16, 2020

Vegan Belgesi