Helal ve Kosher

Helal ve Kosher Belgesi Danışmanlığı

Günümüzde tüketiciler, kaliteli ve sağlıklı gıda ürünleri tüketmek istemektedirler. Kosher ve Helal sertifikalı ürünlere gösterilen muazzam ilgi, sertifikasyon sürecini de hızla tetiklemektedir. Kosher ve Helal Belgesine sahip kuruluşlar en yüksek kalitede ürün ve kalite standartlarını sağlarlar. Helal ve Kosher sertifikaları, İslam ülkeleri ve tüm Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. İhracat edilen gıda ürünlerinin helal sertifikasına sahip olması, İslam inancı gereği değerlidir. Arapça’da meşru anlamında kullanılan helal şartı, İslam dininin önemli bir standart şartı olarak kabul edilir. Bu nedenle Müslümanların gıda tüketiminde İslam şartlarına uygun gıdaları tercih etmesi için helal sertifikası oldukça önemlidir.
Özellikle hayvansal gıdalar da İslami şartlara uygun şekilde kesilmesi çok önemlidir. Helal sertifikası sayesinde inek, sığır, kuzu, koyun, tavuk gibi İslam dininde tüketilmesi helal kılınan etlerin İslami koşulara uygun kesildiğini ifade eder.
Helal sertifikası, üretimlerin denetilmesi, helal standartlara uygun bir şekilde üretilmesinin bir belgesidir. Gıdanın tüketilebilir ürün olması için İslam ülkelerinde helal sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece hayvansal gıdalarda değil, farklı gıda ürünlerinin içerisinde haram kılınan yağların vb. ürünlerin kullanılmadığını kanıtlamak için helal sertifikası gereklidir.
Kosher sertifikası ise Museviliğe uygunluğu işaret etmektedir.

Kosher Sertifikasına Nasıl Başvurulur?

Musevilik inancı kapsamında tüketilmesi haram kılınan gıdalar bulunmaktadır. Bu nedenle Musevilik inancında olan kişiler, tükettiği gıdaların inancına uygunluğunu Kosher sertifikası sayesinde güvenilir bir şekilde tüketme fırsatı bulmaktadır.
Kosher sertifikası, ilk önce Kosher müracaat formunu doldurmalısınız. Ardından içerik girdisi gösteren üretim akış semasının hazırlanması gerekir. Bu belgeler Kosher analiz uzmanlarımız tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. Firmamızın sizlerle yaptığı görüşmeler ve analiz sonucunda Kosher belgesi düzenlenmektedir.

Helal Sertifikası Nasıl Alınır?

Firmamız Kosher belgesi gibi Helal sertifikası almak isteyen müşterilerimize de bilgilendirme ve hizmet desteği sağlamaktadır. Hijyen koşullarına %100 uygunluk, hayvan kesimlerinde İslami şartlara uygun kesim, kullanılan ürünlerin doğal içeriğe sahip olması gibi belli şartlar araştırılır. Bu incelemeler doğrultusunda firmalara Helal sertifikası verilmektedir.
Helal sertifikası başvurusunda bulunan firmalar hem helal hem haram gıda üretimi yapıyorsa Helal sertifikası verilemez. Uzmanlarımız tarafından oldukça kapsamlı bir inceleme sürecinin ardından firmanın uygun görülmesi sonucunda tarafına helal sertifikası düzenlenmektedir. Şartlara uygunluk araştırmasında bir madde ile dahi uygunluk sağlanmadığı taktirde o firmanın helal sertifikası alabilmesi mümkün değildir.

 

İlgili Makaleler

Mayıs 23, 2020

Helal Belgesi Nedir?

Nisan 16, 2020

Vegan Belgesi