Barkod Numarası Alımı

Barkod Numarası Alımı

Barkod numarası, kendi ürününü üreten veya dışarıya fason üretim yaptıran kuruluşların kendi markası ile sattığı ürünler üzerine çubuk ve sayılardan oluşan ve şerit şeklinde yerleştirdiği simgedir. Toptan veya perakende satışların yapıldığı mağazalarda, bu barkodlar, barkod okuyucular ile okutularak ürün tanıtımı, sayımı ve satışı yapılabilmektedir. Bir ürün ne olursa olsun satışa çıkmadan önce kesinlikle barkodlanması gerekmektedir. Barkod sistemi, günümüz alışveriş dünyasında hem üreticiler ve satıcılar hem de tüketiciler için büyük bir kolaylıktır.

Barkod Numarası Nasıl Alınır?

Günümüzde gıda, elektronik, kozmetik, ilaç, makine, mobilya vb gibi bütün kategorilerde yer alan ürünler için aynı konsepte sahip barkod numaraları kullanılmaktadır. Farklı kalınlıklara sahip ve çok sayıdaki siyah çubuğun yan yana dizilmesi ile oluşturulan bu barkodlar, tüm dünyada aynı prensip ile çalışmaktadır. Bugün, en yaygın kullanılan barkod numaraları, merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan GS1 kurumunun geliştirdiği EAN/UCC barkodlarıdır. Bu kodlar, Türkiye’de, faaliyetlerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı şekilde sürdüren Milli Mal Numaralama Merkezi (MMNM) tarafından verilmektedir.  Ürünlerini EAN/UCC barkod numarası ile barkodlamak isteyen üreticiler, ithalatçı ve ihracatçı kuruluşlar, MMNM’ye üye olmak barkod numarası için başvuruda bulunmak zorundadır. MMNM’nin verdiği barkodlar, kurumlara özel olup başka firmalar tarafından kullanılamamaktadır.
Üretim yapan her şirket, ürünleri barkod sistemine kayıt ettirmekte ve sonucunda bir barkod numarası almaktadır. Barkodlar, sadece doğrudan satış yapılan mağazaları değil, elektronik ortamlarda satışı yapılan ürünleri de kapsamaktadır.

Barkod Numarası Almak İçin Gerekli Belgeler

Ürünleri için barkod numarası almak isteyen kuruluşlar şu evrakları düzenlemesi gerekmektedir.
1-) Başvuru Formu
2-) Noter Onaylı Taahhütname
3-) Faaliyet Belgesi
4-) Gelir Tablosu
5-) Vergi Levhası
6-) Barkod Numarası Ücretinin Ödendiğini Gösterir Banka Dekontu
Bu belgeler ile birlikte başvuru yapan kuruluşlar, genellikle 10 iş günü içerisinde barkod numarası alabilmektedir. Bu noktada, ücretler ile ilgili şu hususların bilinmesinde fayda vardır: Barkod numarası, 1 – 10 adet ürün için isteniyorsa sisteme giriş ücretinin tek seferlik yatırılması yeterlidir. Fakat eğer 1 – 10000 adet için bir barkod numarası başvurusu yapılıyorsa bu ücretin her yıl yatırılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Nisan 12, 2020

Barkod Numarası Alımı